Představení Cirkus Cirkör – Knitting PeacePředstavení Cirkus Cirkör – Knitting Peace

Knitting Peace

Knitting Peace

Poslední srpnový večer byl zasvěcen potěšení smyslů – Cirkus Cirkör s tématem představení Knitting peace.

Dle slov z letáku:

Knitting peace je nejnovější představení Cirkusu Cirkör, které mělo lednovou premiéru v Marseille. Cirkus Cirkör navazuje na jiný pohled na svět prostřednictvím svého soudobého pojetí a ptá se otázkami (lépe tyto otázky nepřekládat, ztratí pak svůj smysl): Is it possible to knit peace? Can a worldwide knitting for peace movement make a difference?

Více zde: http://www.letniletna.cz/2013/program/performance/id/274

Osobně mi přišlo představení spíše povahou existenciální. Byl tu popsán život pomocí akrobatických figur a expresivní hudby beze slov. Bohatost na symboly a ústřední téma příze – šplhání, proplétání, pletení, boj a přijetí – mi evokovalo tři přadleny, které vinou, odvíjí a stříhají nit života, jak je známe z pohádek nebo starověkých mýtů.

Příze jako symbol života samotného představovala dětství, mateřství, vztah muže a ženy, ale i pojetí války/dalo by se říci i hádek/ a usmíření, boj s osudem a jeho přijetí. Působivá hudba dokreslovala atmosféru a bohaté akrobatické figury odvyprávěly příběh, který nelze slovy vyjádřit.

Představení určitě stojí za zhlédnutí – na konci se tleskalo vestoje – prostě naprosto dokonalé představení o životě pro život, obdiv a úsměv na tváři.